Stručné predstavenie diel

1.1.
      STRUČNÉ PREDSTAVENIE DIEL

1.1.1.
    H.de Balzac : Otec Goriot: dej sa začína v roku 1819, v starom a ošarpanom penzióne, ktorý patril pani Vauquerovej. Žilo tam viacero nájomníkov. Medzi nich patril aj otec Goriot, ktorého ostatní považovali za čudáka a posmievali sa mu. Bol to však veľmi dobrý človek, ktorý pre blaho svojich dcér obetoval všetko. Medzi ďalších nájomníkov patril Vautrin a Eugene de Rastignac. Vautrin utiekol z väzenia. Láka Eugena na zlé veci. Mladučký študent práv sa dostane za pomoci svojej sesternice pani de Beauséant do vyššej parížskej spoločnosti. Tu sa dozvie všetko o otcovi Goriotovi, ktorý svoju prvú dcéru Delphinu vydal za nemeckého bankára de Nucingen a druhá Anastasie si vzala za manžela grófa Restaud. Obidve ho takmer zapredali. Chodili za ním iba vtedy, keď potrebovali peniaze na splatenie dlhov. Aj to tak, aby ich nikto nevidel. Už od samého začiatku ho zaťovia nemali radi. Eugene zahorí láskou k Delphine, ktorá mu ju opätovala. Zároveň sa stáva i dobrým priateľom Goriota. Delphine sa im snaží zabezpečiť nový domov. Celá situácia sa však mení, keď Goriot začne vážne chorľavieť a jeho život je ohrozený. Pri smrteľnej posteli zomierajúceho Goriota bol iba jeho priateľ Eugene. Jeho dcéry sa s ním neprišli ani rozlúčiť. Neboli ani na pohrebe, lebo ich nechceli pustiť manželia. Zaťovia nezaplatili trovy. Všetko to zaplatil jeho dobrý, verný priateľ Eugene. Na náhrobok dal vyryť : „Tu odpočíva pán Goriot, otec grófky de Restaud a barónky de Nucingen, pochovaný na trovy dvoch študentov."

1.1.2.
    N.V.Gogoľ : Mŕtve duše: Obchodník a podvodník Čičikov chce získať mená nevoľníkov, ktorí zomreli a neboli vyčiarknutý zo zoznamov štátu. Ten ich bral ako živých, a teda im platil. Ide na vidiek, kde na statkoch skupuje duše. Využíva triky, aby zvedavých statkárov oklamal. Prvý, Manilov, je najskôr prekvapený, ale predá mu ich. Statkárka Korobočková váha, ale on ju presvedčí, že takto aspoň získa peniaze za neužitočné zoznamy. Nozdrilov, tretí v poradí, odmietne predať, dokiaľ mu Čičikov nepovie svoj plán. Pobijú sa a on nepredá. Sobakievičovi je jedno na čo mu sú, ale dáva ich za privysokú cenu. Dohodnú sa. Posledný, Pľuškin, je chudobný a je rád, že môže predať „také nič“. Keďže sa tieto obchody zdajú v meste podozrivé, Č. odchádza. Po čase sa chce usadiť a kúpiť si statok, lenže vtedy vyjde na povrch podvod so skupovaním duší, čo bolo trestné. Mal byť odsúdený a uväznený. (zvyšok románu bol spálený)

1.1.3.
    A.P.Čechov : poviedky. Úradníkova smrť: Červiakov je v divadle a kýchne si. Prskne na sediaceho pred ním- generála Brizžalova. Stále sa mu ospravedlňuje až to generálovi lezie na nervy. Červiakov za ním chodí i do práce, aby sa ospravedlnil. Vyhodí ho a úradníček odchádza domov, ľahne si na pohovku a zomrie. Spať, len spať: Varka slúži u čižmárky, kde opatruje dieťa. Je veľmi unavená a chce si oddýchnuť. Keď zaspí sníva sa jej, že ide do lesa a tam plače. Vtom ju však obuvník sekne po zátylku, aby sa zobudila a nadáva jej. Raz znova zaspí a sníva sa jej o nebohom otcovi. Keď sa zobudí, nájde príčinu svojej únavy a neschopnosti spať. Malé dieťa. Zadusí ho a spí ďalej. Chameleón: Roztržka, pri ktorej niekoho pohryzol pes. Rozsudzoval to inšpektor Oťapilov. Najskôr chcel skántriť psa, ale keď sa dozvedel, že to mohol byť generálov pes, obvinil pohryzeného, že psa provokoval, ale keď zistil, že on môže byť generálov brat, bol úslužný jemu. Izba číslo 6: Do mesta príde vzdelaný doktor. Človek, ktorý má rád kompromisy, nebije sa za svoju pravdu, je flegmatický a nevie rozkazovať. Prichádza do blázinca , kde sú mentálne zaostalí a pohlavne chorí pacienti. Budova nemocnice je schátralá, opadáva omietka, sú tu myši a potkany. Doktor sa snaží pacientom pomáhať. Dr. Raginovi prichádza na výpomoc lekár Chobotov. Závidí Raginovi, a preto mu pod zámienkou skonfiškuje byt i miesto. Ragin skončí na psychiatrii.